Image

Dva tipa PPC reklame - Jan Sifra

30.11.-0001. u kategoriji  Ostalo
Autor: Bruno Šarić

Dva tipa PPC reklame - Jan Sifra

Sažetak: PPC reklama u pretraživačima i kontekstualna PPC reklama pored tekstualnih članaka imaju puno zajedničkih stvari. Kontekstualnu reklamu je moguće koristiti i za širenje poruke branda.

Web strateg Jeremiah Owyang nedavno je izdao na svojem blogu "Kompletan spisak marketingških firmi na internetu u 2008. godini". U njemu je marketing internet podijelio u 8 kategorija: od korporativne stranice do eksperimentalnih alata.

Owyangov pristup je, za razliku od drugih blogera, specifičan. Ne piše jezikom marketinškog stručnjaka, već objašnjava internet marketing sa menadžerske, executive pozicije u firmama. Jasno, stručno i pregledno piše o tome, kako uloviti nove trendove.

Iz njegovih tekstova se osjeća prije svega jezik tradicionalnog marketinga. Marketing je po Owyangu isti već nekoliko desetljeća. Mjenjaju se izrazi, alati su efektivniji, ali osnova ostaje ista. U dijelu o brand extension izvorima na internetu piše npr.: "Ne radi se o novom konceptu, već o njegovoj aplikaciji na web. Strategija je jednostavna. Tamo gdje je tržište, trebao bi biti i Vaš proizvod."

Iako Owyang ne cilja na marketinške stručnjake, pripremio je za ovu grupu malo iznenađenje. PPC reklamu (pay-per-click) gleda tradicionalnim i potvrđenim metodama marketinga – a izraz PPC nije spomenuo.

To što lokalni marketinški stručnjaci određuju kao PPC, podijelio je na 2 dijela i imenovao različitim imenima.

Što je zapravo PPC?

PPC je u prvom redu poslovni model, način plaćanja reklame, a ne oblik reklame. PPC model reklame naplaćuje interes potencijalnog klijenta za reklamnu poruku, a taj svoj interes surfer pokazuje klikom na reklamu.

PPC je ispravan model onda, kada reklamni format sam po sebi nema presudnu ulogu, već je njegov zadatak da preusmijeri klijenta na njegov ključni marketingški medij. U ovom slučaju web stranicu, blog ili neki drugi oblik internetskog sadržaja.

Ovaj poslovni model najčešće koriste dvije forme reklame na internetu.

  1. Reklama u pretraživačima
  2. Kontekstualna reklama pored članaka u internetskim medijima ili kontekstualna reklama u sadržajnoj mreži

Poslovni model PPC im daje mnogo zajedničkih crta, npr.:

  • efektivnost informacije reklame
  • dobru mjerljivost trenutačnih rezultata

Osim toga stavljaju ih u isti koš zbog toga što obje vrste imaju isti cilj - povećanje posjećenosti. Pretraživač će se potruditi da surfer, ako traži proizvod ili uslugu, dođe do web stranice oglašivača a ne na neku drugu stranicu.

Kontekstualna reklama u sadržajnim mrežama donijet će sličnu posjećenost kao internetski mediji. Ako netko čita o računalima, biti će mu ponuđena tekstualna reklama o računalima.

Na lokalnim tržištima za sada malo tko dijeli ova dva tipa PPC reklame. Owyang ih nije samo odijelio, već ih je podijelio u dvije različite kategorije.

  1. Reklama u pretraživačima je dio search marketinga, marketingških aktivnosti u pretraživačima.
  2. Kontekstualnu reklamu u sadržajnoj mreži je svrstao među brand extension alate, tj. među alate čija je uloga širenje marke (ne miješati sa brandingom!).

Zajedno sa bannerima, sponsorshipom ili cross marketingom, kontekstualna reklama bi trebala propagirati marku firme, lojalnost klijenata. Još bi trebala omogućavati i to, da o firmi doznaju i oni koji ne potražuju dani proizvod, jer naprimjer koriste konkurentski proizvod.

Rečeno kroz klasičnu marketingšku teoriju AIDA- kontekstualna reklama se brine osim za ACTION i za ATTENTION, INTERES i DESIRE.

Zašto kontekstualna reklama u sadržajnoj mreži za širenje marke?

Širenju brand misije na internetu nedavno je pridonjela i mreža medijalnih agencija Avenue A Rozorfish.

U svom Digital Outlook reportu, godišnjem dokumentu, koji savjetuje klijentima kako se kretati u web marketingu, naveli su slučaj svog klijenta.

Kad je firma uložila 50% više sredstava u brand dio reklame na internetu, povećala im se cijelovita zarada uloženih sredstava na internet marketing za 23% a rashodi za akviziciju klijenta snizili su se za 6%.

Kako je najbolje širiti brand? Dovesti klijenta na web stranicu.

Prošle jeseni agencija Nielsen pripremila je istraživanje o vjerodostojnosti reklamnih formata i medija. Istraživanje, u kojem je sudjelovalo oko 27 000 ljudi iz 47 država svijeta, pokazuje zanimljive rezultate.

Samo oko 20% vjeruje nekim od marketingških formata – sa izuzetkom firmine web stranice. Web stranici vjeruje 60%, što joj daje odličnu osnovu za građenje povjerenja u marku, širenje informacija o proizvodima te školovanje o firminim uslugama.

Jeremiah Owyang: A Complete List of the Many Forms of Web Marketing for 2008

Nielsen istraživanje: Trust in Advertising (PDF).

Guy Kawasaki: Digital Outlook Report (PDF).

Napomena: autor ovog posta je Jan Sifra, marketinški stručnjak za kontekstualno oglašavanje u Etargetu, www.etarget.hr. Također piše i vlastiti blog na slovačkom jeziku, Idealne.Medialne.sk. Post je prevela Martina Dobrota koja također radi u Etargetu.

Analiziraj svoju web stranicu
language
* Unesite naziv svoje web stranice npr. https://www.seo.hr
arrow_upward